SAVCILI
SAVCILI
SAVCILI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SAVCILI

TAYFUN ER

AnasayfaGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
resim
En son konular
» GÜZELLL MEMLEKETİMİN PLAJII (BY TAYFUN)
Bİr İp bİr kÜfe EmptyPtsi Haz. 21, 2010 10:51 am tarafından Admin

» SAVCILI PLAJI
Bİr İp bİr kÜfe EmptySalı Tem. 21, 2009 3:32 pm tarafından doctor0640

» geleceğin hız canavarı
Bİr İp bİr kÜfe EmptySalı Tem. 21, 2009 3:29 pm tarafından doctor0640

» SAMİ YUSUF
Bİr İp bİr kÜfe EmptySalı Tem. 21, 2009 3:07 pm tarafından doctor0640

» windows xp resimli format atma
Bİr İp bİr kÜfe EmptySalı Tem. 21, 2009 12:56 pm tarafından doctor0640

» Rapidshare'den sınırsız indirme
Bİr İp bİr kÜfe EmptySalı Tem. 21, 2009 12:54 pm tarafından doctor0640

» PAYLAŞMAK GÜZELDİR
Bİr İp bİr kÜfe EmptySalı Tem. 07, 2009 7:59 pm tarafından Misafir

» YENİ FOTOLAR
Bİr İp bİr kÜfe EmptyC.tesi Mayıs 09, 2009 11:45 pm tarafından Admin

» BAŞKANIMIZ YENİLİKLERE BAŞLADI
Bİr İp bİr kÜfe EmptyÇarş. Nis. 29, 2009 11:35 pm tarafından aslanoglu

Kimler hatta?
Toplam 45 kullanıcı online :: 0 Kayıtlı, 0 Gizli ve 45 Misafir :: 1 Arama motorları

Yok

Sitede bugüne kadar en çok 110 kişi Çarş. Ağus. 02, 2017 3:15 pm tarihinde online oldu.
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Temmuz 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
TakvimTakvim

Bİr İp bİr kÜfe

YazarMesaj
muratcanhoca
muratcanhoca
muratcanhoca
muratcanhoca

Erkek

Bİr İp bİr kÜfe Empty
MesajKonu: Bİr İp bİr kÜfe   Bİr İp bİr kÜfe EmptyCuma Nis. 10, 2009 2:46 pm

Bİr İp bİr kÜfe

--------------------------------------------------------------------------------

Bir şehrin en zengini öldüğünde, tellallar sokaklara dökülüp;

* Ey ahali, diye bağırmışlar. Biliyorsunuz Veli efendi öldü. Bir vasiyeti var. Ahiret hayatına alışabilmek için, kendisine bir günlük yardımcı arıyor. Kim ki, mezardaki ilk gecesini onunla beraber geçirirse,

Veli Efendiye ait servetin yarısı kendisine verilecektir.

Ey ahali,duyduk duymadık demeyin....

Tellalların bütün çabasına rağmen kimse bu parlak, fakat korkulu vasiyete kulak vermemiş.

Ama sonunda, şehrin en fakir sırt hamallarından birisi çıkmış ortaya.

Adamcağız bakmış ki, hayatta zaten sırtındaki küfesinden ve ipinden başka bir şey yok. O halde "hamal olarak yatıp,ertesi sabah zengin olarak kalkarım" diyerek razı olmuş...

Genişçe bir mezara,iyice kefenlenen zengini ve yanına hamalı yatırmışlar.Az sonra sual melekleri gelmiş "İkisi de bize emanet" diye konuşmuşlar.

"Zengin nasıl olsa kalacak, su hamaldan başlayalım." Sormuşlar: * Dünyada malin mülkün var miydi?

* Alay etmeyin demiş, hamal. Sırtımdaki küfeden ve ipten başka hiç bir şeyim olmadığını siz de bilirsiniz.

* Peki diye eklemiş melekler, o ipi ne karşılığında aldın.. Sonra küfeyi ne is gördün de nasıl elde ettin?

Anlatmış hamalcağız. Beş kişinin malini 10 kurusa taşıdım. İkisini yedim, sekizini sakladım..

Ertesi gün de ayni isleri yaptım. Yemedim içmedim, ucuza taşıdım ve bunları aldım. Melekler:

* Çık demişler, çık... Olmadı.... Hasan Efendiden aldığın para, hak ettiğinden çok düşük. Biz ondan bunun hesabini soracağız.

Mehmet Efendiyle de ucuza anlaşmış ve ucuza taşımışsın....

* İyi ama, diye cevaplamış hamal, hakettigim parayı isteseydim, bana taşıttırmazdı. Taşıttırmayınca da aç kalırdım.....

* O bizim isimiz demiş melekler, nasıl olsa buraya o da gelecek. Biz senin adına ona sorarız. Melekler, hamal'ı sikistirmaya devam etmiş.

* Söyle bakalım, aldığın paranın kaçını yedin, kaçını sakladın?

* On kuruş aldı isem, yarısını sakladım... iki kuruş aldı isem, bir kurusunu biriktirdim...

* Çık demiş melekler... Yine olmadı, hem ucuza taşımışsın, hem de gıdandan kesmişsin...

Yani sen, kendi nefsine zulmetmişsin... Nefsine zulmetmek de günahtır, bilmez misin?...

Hamalcağız ne cevap vereceğini düşünüp ecel terleri dökerken, sabah olmuş. Açılan mezardan yukarıya bir bakmış ki, bütün millet orada...

Kadı Efendi ve şehrin mehter takımı da kendisini bekliyor. Bir kıyamet ki sormayın.

"Kutlu olsun" demişler... "Bu gece kimsenin yapamayacağı bir isi basardın ama, bak artık zengin oldun."

* Yooo, diye bağırmış hamal. İstemem , sizin olsun...

Ben , bir iple küfenin hesabini sabaha kadar veremedim,
Ya o kadar servetim olsaydı, ne yapardım?

Bİr İp bİr kÜfe
1 sayfadaki 1 sayfası